Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
33 Baldwin Ave.Jersey City, NJ 07304
Apartment
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 17, 2005
Property Information
Block15103
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page151
Building Details
Building Class---
Description4S-B-D-17U-H.
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$595,000
42%
Improvement Value:$825,000
58%
Total Assessment$1,420,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $31,709 | -0.6% |
| 2024 | $31,907 | +40.1% |
| 2023 | $22,777 | -0.4% |
| 2022 | $22,862 | +4.5% |
Property History
No events match the selected filters.