Skip to content

852 West Side Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1910

Last Sale Price
$685,000
Last Sale Date
Sep 15, 2022

Property Information

Block13204
Lot70
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page132

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,848
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
33%
Improvement Value:$367,500
67%
Total Assessment$547,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,226-0.6%
2024$12,302+40.1%
2023$8,782+104.7%
2022$4,291+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$685,000
Sq Ft1,848DeedBook 9705, Page 752Recorded10/25/2022

Property Sale

Sale
$650,000
Sq Ft1,848DeedBook 9674, Page 679Recorded6/14/2022

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

DeedBook 9169, Page 804Recorded1/5/2017

Property Built

Built

Year Built: 1910