Skip to content

845 Bergen Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1924
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 4, 2005

Property Information

Block13302
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page133

Building Details

Building Class---
Description3S&1S-B-C-16U
Dwellings---
ZoningC-1
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,301,700
33%
Improvement Value:$2,598,300
67%
Total Assessment$3,900,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$87,087-30.9%
2024$125,951+40.1%
2023$89,909-0.4%
2022$90,245+42.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1924