Skip to content

15 Jones PlaceJersey City, NJ 07306

Last Sale Date
May 30, 1974

Property Information

Block12203
Lot67
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page122

Building Details

Building Class---
Description1S-B-GX-11
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$310,000
79%
Improvement Value:$84,500
21%
Total Assessment$394,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,809-0.6%
2024$8,864+40.1%
2023$6,328-0.4%
2022$6,351+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3163, Page 1047