Skip to content

86 Chestnut Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1930
Industrial
Vacant

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 21, 2002

Property Information

Block9702
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page97

Building Details

Building Class---
Description1S-B-IN-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,500
49%
Improvement Value:$193,700
51%
Total Assessment$381,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,512-0.6%
2024$8,566+40.1%
2023$6,114-0.4%
2022$6,137+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930