Skip to content

369 Bright St.Jersey City, NJ 07302

Commercial

Last Sale Price
$635,000
Last Sale Date
May 12, 2011

Property Information

Block13605
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page136

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,386,000
98%
Improvement Value:$35,000
2%
Total Assessment$1,421,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,731-0.6%
2024$31,930+40.1%
2023$22,793-0.4%
2022$22,878+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$635,000
DeedBook 8792, Page 710