Skip to content

570 Grand St.Jersey City, NJ 07304

Built 1986

Last Sale Date
Feb 28, 1985

Property Information

Block13605
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page136

Building Details

Building Class---
Description1S-CB&B-C-O-HAC
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,548,000
48%
Improvement Value:$1,675,100
52%
Total Assessment$3,223,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$71,972-0.6%
2024$72,423+40.1%
2023$51,699-0.4%
2022$51,892+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3445, Page 380