Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
55 Amity StreetJersey City, NJ 07304
Commercial
Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jan 30, 2006
Property Information
Block13605
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page136
Building Details
Building Class---
Description1S-CB-B-C-HAC
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.9
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$3,134,600
70%
Improvement Value:$1,318,200
30%
Total Assessment$4,452,800
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $99,431 | -0.6% |
| 2024 | $100,054 | +22.3% |
| 2023 | $81,804 | -21.9% |
| 2022 | $104,761 | +4.5% |
Property History
No events match the selected filters.