Skip to content

65 Amity St.Jersey City, NJ 07304

Built 2011
Industrial

Last Sale Price
$2,400,000
Last Sale Date
Mar 6, 2018

Property Information

Block13605
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page136

Building Details

Building Class---
Description2S-CB-O-W
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,979,300
49%
Improvement Value:$2,051,800
51%
Total Assessment$4,031,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$90,014-0.6%
2024$90,579+40.1%
2023$64,659-0.4%
2022$64,901+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$2,400,000

From:

To:

DeedBook 9293, Page 381Recorded3/26/2018

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

Sale
$145,040
DeedBook 3426, Page 955