Skip to content

80 Amity StreetJersey City, NJ 07304

Built 1982
Industrial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 15, 2006

Property Information

Block13606
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page136

Building Details

Building Class---
Description2S-CB-O-W-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,152,000
31%
Improvement Value:$2,600,100
69%
Total Assessment$3,752,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$83,784-0.6%
2024$84,310+40.1%
2023$60,184-0.4%
2022$60,409+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1982