Skip to content

20 Amity StreetJersey City, NJ 07304

Built 1983
Industrial

Last Sale Price
$2,550,000
Last Sale Date
Feb 3, 2016

Property Information

Block13606
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page136

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-IN-W
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage14,406
Acreage1.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,035,000
30%
Improvement Value:$2,465,500
70%
Total Assessment$3,500,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$67,001+12.4%
2024$59,626+40.1%
2023$42,564-0.4%
2022$42,723+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$2,550,000

From:

To:

Sq Ft14,406DeedBook 9099, Page 775Recorded2/17/2016

Property Sale

Sale
$980,000
DeedBook 7960, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1983