Skip to content

40 Amity St.Jersey City, NJ 07304

Built 1982

Last Sale Date
Aug 28, 1985

Property Information

Block13606
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page136

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-IND-C-AC
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,035,000
28%
Improvement Value:$2,642,000
72%
Total Assessment$3,677,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$82,107-0.6%
2024$82,622+40.1%
2023$58,979-0.4%
2022$59,200+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3467, Page 522

Property Built

Built

Year Built: 1982