Skip to content

126 Colden St.Jersey City, NJ 07302

Vacant Land

Last Sale Price
$1,350,000
Last Sale Date
Jan 13, 2017

Property Information

Block13802
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page138

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$937,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$937,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,934-0.6%
2024$21,066+40.1%
2023$15,038-0.4%
2022$15,094+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$1,350,000

From:

To:

DeedBook 9180, Page 543Recorded2/15/2017

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$1,350,000
DeedBook 9180, Page 543