Skip to content

20 Center St.Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 2, 2008

Property Information

Block13802
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page138

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-NH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,160
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$261,300
53%
Improvement Value:$233,300
47%
Total Assessment$494,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,794-0.6%
2024$10,864+41.4%
2023$7,683-0.4%
2022$7,713+4.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900