Skip to content

24 Center St.Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Feb 23, 2018

Property Information

Block13802
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page138

Building Details

Building Class---
Description1S-BT-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage635
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$247,500
62%
Improvement Value:$153,300
38%
Total Assessment$400,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,950-0.6%
2024$9,006+40.1%
2023$6,429-0.4%
2022$6,453+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

DeedBook 9289, Page 359Recorded3/12/2018

Property Built

Built

Year Built: 1900