Skip to content

57 Bright St.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07302

Built 2005

Last Sale Date
May 24, 2005

Property Information

Block13904
Lot12
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page139

Building Details

Building Class---
Description4S-B-2U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,736
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,100
40%
Improvement Value:$485,800
60%
Total Assessment$810,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,107-0.6%
2024$18,221+6.1%
2023$17,175
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 2005