Skip to content

92 Graham St.Jersey City, NJ 07307

Built 1905

Last Sale Price
$309,000
Last Sale Date
Aug 18, 2004

Property Information

Block1401
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,536
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$222,900
52%
Improvement Value:$205,300
48%
Total Assessment$428,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,562-0.6%
2024$9,622+40.1%
2023$6,868-0.4%
2022$6,894+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$309,000
DeedBook 7375, Page 176

Property Built

Built

Year Built: 1905