Skip to content

105 North St.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$267,800
Last Sale Date
Jun 2, 2004

Property Information

Block1505
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,538
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,500
51%
Improvement Value:$209,600
49%
Total Assessment$428,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,559-0.6%
2024$9,619+40.1%
2023$6,867-0.4%
2022$6,892+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$267,800
DeedBook 7304, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1900