Skip to content

528 Liberty Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Mar 31, 2008

Property Information

Block1203
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page12

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
55%
Improvement Value:$154,200
45%
Total Assessment$344,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,686-0.6%
2024$7,734+40.1%
2023$5,521-0.4%
2022$5,542+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 8515, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1900