Skip to content

218 York St.Jersey City, NJ 07302

Built 1852

Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
Jan 13, 2017

Property Information

Block14102
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page141

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-2U-H
Dwellings2
ZoningC-4
Sq Footage1,980
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$684,000
67%
Improvement Value:$331,200
33%
Total Assessment$1,015,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,669-0.6%
2024$22,812+40.1%
2023$16,284-0.4%
2022$16,345+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,250,000

From:

To:

DeedBook 9177, Page 95Recorded2/2/2017

Property Sale

Sale
$224,500
DeedBook 5512, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 1852