Skip to content

209 York St.Jersey City, NJ 07302

Built 1877

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Jul 14, 2008

Property Information

Block14103
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page141

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-1U-NH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,047
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$741,000
50%
Improvement Value:$738,600
50%
Total Assessment$1,479,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,039-0.6%
2024$33,247+40.1%
2023$23,733-0.4%
2022$23,822+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$725,000
DeedBook 8571, Page 252

Property Built

Built

Year Built: 1877