Skip to content

203 York St.Jersey City, NJ 07302

Built 1887

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Apr 2, 1990

Property Information

Block14103
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page141

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$741,000
61%
Improvement Value:$482,000
39%
Total Assessment$1,223,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,310-5.3%
2024$28,825+40.1%
2023$20,576-0.4%
2022$20,653+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4275, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 1887