Skip to content

226 Grand St.Jersey City, NJ 07302

Built 1862

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Aug 27, 2004

Property Information

Block14103
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page141

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$608,000
59%
Improvement Value:$422,500
41%
Total Assessment$1,030,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,011-0.6%
2024$23,155+40.1%
2023$16,529-0.4%
2022$16,591+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000
DeedBook 7354, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1862