Skip to content

240 Grand St.Jersey City, NJ 07302

Built 1985

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Jan 27, 1986

Property Information

Block14103
Lot47
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page141

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$735,000
58%
Improvement Value:$526,200
42%
Total Assessment$1,261,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,163-0.6%
2024$28,339+40.1%
2023$20,230-0.4%
2022$20,305+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 3520, Page 64

Property Built

Built

Year Built: 1985