Skip to content

105 Greene St.(Unit C1101)Jersey City, NJ 07302

Built 2007

Owner
---
Last Sale Price
$745,000
Last Sale Date
Jul 2, 2025

Property Information

Block14302
Lot4
QualifierC1101
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page143

Building Details

Building Class---
Description19S-115U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,167
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,100
6%
Improvement Value:$659,100
94%
Total Assessment$698,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,591-0.6%
2024$15,689+40.1%
2023$11,199-0.4%
2022$11,241+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$745,000
Sq Ft1,167DeedBook 9917, Page 313Recorded8/4/2025

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft1,167DeedBook 9399, Page 156Recorded4/30/2019

Property Sale

Sale
$495,000
DeedBook 8623, Page 23

Property Built

Built

Year Built: 2007