Skip to content

112 Morris St.(Unit C0004)Jersey City, NJ 07302

Built 1920

Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
May 7, 2018

Property Information

Block14401
Lot24
QualifierC0004
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page144

Building Details

Building Class---
Description4S-B-10U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage451
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
28%
Improvement Value:$263,000
72%
Total Assessment$363,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,106-0.6%
2024$8,157+40.1%
2023$5,823-0.4%
2022$5,844+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$399,000

From:

To:

Sq Ft451DeedBook 9305, Page 983Recorded5/14/2018

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft451DeedBook 9188, Page 591Recorded3/24/2017

Property Sale

Sale
$329,000
DeedBook 7662, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1920