Skip to content

202 Warren St.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Mar 6, 2012

Property Information

Block14401
Lot28
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page144

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-4U-CONDO
Dwellings4
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
17%
Improvement Value:$482,300
83%
Total Assessment$582,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,003-0.6%
2024$13,084+40.1%
2023$9,340-0.4%
2022$9,375+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 8838, Page 107

Property Sale

Sale
$560,000
DeedBook 8465, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1900