Skip to content

141 Grand St.Jersey City, NJ 07302

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 23, 2004

Property Information

Block14202
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page142

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,520
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$756,000
48%
Improvement Value:$819,500
52%
Total Assessment$1,575,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,181-0.6%
2024$35,401+40.1%
2023$25,271-0.4%
2022$25,366+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1890