Skip to content

68 Morris Street(Unit C0004)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$732,000
Last Sale Date
Jul 22, 2019

Property Information

Block14402
Lot15
QualifierC0004
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page144

Building Details

Building ClassC0949
Description3S-BT-B-4U-H(1)
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage949
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
15%
Improvement Value:$566,600
85%
Total Assessment$666,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,885-0.6%
2024$14,979+40.1%
2023$10,692-0.4%
2022$10,732+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$732,000
Sq Ft949DeedBook 9421, Page 937Recorded8/1/2019

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 8832, Page 514

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 7509, Page 121

Property Built

Built

Year Built: 1900