Skip to content

206 Washington St.(Unit C8001)Jersey City, NJ 07302

Built 1870
Commercial

Last Sale Price
$3,325,000
Last Sale Date
Jul 27, 2004

Property Information

Block14402
Lot28
QualifierC8001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page144

Building Details

Building Class---
Description4S-BT-8U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage584
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,200
23%
Improvement Value:$384,800
77%
Total Assessment$500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,165-0.6%
2024$11,235+40.1%
2023$8,020-0.4%
2022$8,050-23.6%
Property History

Property Sale

Sale
$3,325,000
DeedBook 7337, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1870