Skip to content

76 Essex St.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$137,000
Last Sale Date
Jan 17, 1991

Property Information

Block14403
Lot14
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page144

Building Details

Building ClassC0932
Description4S-BT-B-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
16%
Improvement Value:$544,300
84%
Total Assessment$644,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,387-0.6%
2024$14,477+40.1%
2023$10,335-0.4%
2022$10,373+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 4367, Page 171

Property Built

Built

Year Built: 1900