Skip to content

82 Essex Street(Unit C0004)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$76,000
Last Sale Date
Apr 23, 1984

Property Information

Block14403
Lot17
QualifierC0004
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page144

Building Details

Building ClassC0780
Description4S-B-D-4U-H-(1)
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
20%
Improvement Value:$400,000
80%
Total Assessment$500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,165-0.6%
2024$11,235+40.1%
2023$8,020-6.3%
2022$8,560+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 3411, Page 136

Property Built

Built

Year Built: 1900