Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
344-348 Duncan Ave.(Block 14601 Lot 28)Jersey City, NJ 07306
Other Exempt
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 30, 2006
Property Information
Block14601
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page146
Building Details
Building Class---
Description4S-F-C-24U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.4
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$603,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$603,500
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2020 | $8,980 | +11.1% |
| 2019 | $8,081 | — |
Property History
No events match the selected filters.