Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
39-85 Harvey Ave.(Block 14601 Lot 33)Jersey City, NJ 07306
Other Exempt
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 30, 2006
Property Information
Block14601
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page146
Building Details
Building Class---
Description3S-B&F-24U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.71
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$840,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$840,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2022 | $13,524 | +4.5% |
| 2021 | $12,936 | +3.5% |
| 2020 | $12,499 | +61.1% |
| 2019 | $7,761 | — |
Property History
No events match the selected filters.