Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
29 Glenwood Ave.Jersey City, NJ 07306
Commercial
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 26, 2012
Property Information
Block14901
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page149
Building Details
Building Class---
Description3S-B-O-2U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage12,341
Acreage0.24
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$385,000
28%
Improvement Value:$993,500
72%
Total Assessment$1,378,500
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $30,782 | -0.6% |
| 2024 | $30,975 | +40.1% |
| 2023 | $22,111 | -0.4% |
| 2022 | $22,194 | +4.5% |
Property History
No events match the selected filters.