Skip to content

316 Fairmount Ave. RearJersey City, NJ 07306

Vacant Land

Last Sale Price
$1,000
Last Sale Date
May 7, 2007

Property Information

Block14905
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page149

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,100
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$14,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$315-0.6%
2024$317+40.1%
2023$226-0.4%
2022$227+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,000
DeedBook 8210, Page 54