Skip to content

509 Central Ave.(Unit C0302)Jersey City, NJ 07307

Built 1902

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Apr 10, 2014

Property Information

Block1505
Lot27
QualifierC0302
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class0087
Description3S-B-C-6U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage871
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
27%
Improvement Value:$202,600
73%
Total Assessment$277,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,199-0.6%
2024$6,238+40.1%
2023$4,453-0.4%
2022$4,469+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 8971, Page 968

Property Built

Built

Year Built: 1902