Skip to content

503 Central Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Sep 18, 2013

Property Information

Block1505
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-4U-NH
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,356
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,600
26%
Improvement Value:$479,100
74%
Total Assessment$644,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,396-0.6%
2024$14,486+40.1%
2023$10,341-0.4%
2022$10,380+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft4,356DeedBook 8937, Page 690Recorded10/10/2013

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook 3387, Page 637

Property Built

Built

Year Built: 1900