Skip to content

22 Graham St.Jersey City, NJ 07307

Built 1915

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 10, 2019

Property Information

Block1505
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-3UHG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,681
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
46%
Improvement Value:$261,400
54%
Total Assessment$486,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,861-0.6%
2024$10,929+40.1%
2023$7,802-0.4%
2022$7,831+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$147,500
DeedBook 4569, Page 167

Property Built

Built

Year Built: 1915