Skip to content

82 Lincoln St.Jersey City, NJ 07307

Built 1910

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 15, 2019

Property Information

Block2703
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page27

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,792
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,100
25%
Improvement Value:$648,900
75%
Total Assessment$865,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,315-0.6%
2024$19,437+40.1%
2023$13,875-0.4%
2022$13,927+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

DeedBook 9252, Page 51Recorded11/3/2017

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 7326, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 1910