Skip to content

15 Leonard St.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07307

Built 2019

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
May 4, 2021

Property Information

Block504
Lot18
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
Description3S-2U-CONDO-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,444
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,800
20%
Improvement Value:$465,200
80%
Total Assessment$580,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,951+30.9%
2024$9,896+40.1%
2023$7,064-0.4%
2022$7,090+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft1,444DeedBook 9568, Page 160Recorded6/1/2021

Property Sale

Sale
$580,000

From:

To:

Sq Ft1,444DeedBook 9396, Page 275NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/17/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019