Skip to content

26 Paterson St.Jersey City, NJ 07307

Built 2003

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Apr 3, 2013

Property Information

Block1506
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B&F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,960
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
26%
Improvement Value:$652,600
74%
Total Assessment$877,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,597-0.6%
2024$19,720+40.1%
2023$14,077-0.4%
2022$14,129+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

DeedBook 8913, Page 91NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded6/10/2013

Property Sale

Sale
$655,000
DeedBook 7893, Page 319

Property Built

Built

Year Built: 2003