Skip to content

128 Zabriskie St.Jersey City, NJ 07307

Built 2004

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jun 26, 2015

Property Information

Block3404
Lot42
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,900
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
32%
Improvement Value:$472,700
68%
Total Assessment$697,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,580-0.6%
2024$15,677+40.1%
2023$11,191-0.4%
2022$11,233+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft3,900DeedBook 9052, Page 853Recorded7/21/2015

Property Sale

Sale
$398,000

From:

To:

Sq Ft3,900DeedBook 9005, Page 565Recorded11/10/2014

Property Sale

Sale
$515,000
DeedBook 7419, Page 184

Property Built

Built

Year Built: 2004