Skip to content

101 Hague St.Jersey City, NJ 07307

Built 2005

Last Sale Price
$409,535
Last Sale Date
May 29, 2015

Property Information

Block402
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-2U-B-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,900
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
36%
Improvement Value:$331,600
64%
Total Assessment$521,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,647-0.6%
2024$11,720+40.1%
2023$8,366-0.4%
2022$8,398-24.8%
Property History

Property Sale

Sale
$409,535

From:

To:

Sq Ft3,900DeedBook 9083, Page 803Recorded12/3/2015

Property Sale

Sale
$559,000

From:

To:

DeedBook 8979, Page 390Recorded6/24/2014

Property Sale

Sale
$465,000
DeedBook 7562, Page 330

Property Built

Built

Year Built: 2005