Skip to content

132 South St.Jersey City, NJ 07307

Built 2007

Last Sale Price
$249,000
Last Sale Date
Feb 19, 2014

Property Information

Block1508
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-3U-G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,900
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
28%
Improvement Value:$577,500
72%
Total Assessment$802,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,920-0.6%
2024$18,032+40.1%
2023$12,872-0.4%
2022$12,920+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$249,000

From:

To:

Sq Ft3,900DeedBook 8967, Page 972Recorded4/15/2014

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 8807, Page 882

Property Built

Built

Year Built: 2007