Skip to content

202 Zabriskie St.Jersey City, NJ 07307

Built 1999

Last Sale Price
$267,000
Last Sale Date
Oct 22, 1999

Property Information

Block2501
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B-F-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,769
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,000
27%
Improvement Value:$528,800
73%
Total Assessment$723,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,162-0.6%
2024$16,264+40.1%
2023$11,610-0.4%
2022$11,653+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$267,000
DeedBook 5516, Page 127

Property Built

Built

Year Built: 1999