Skip to content

21 Baldwin Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$985,000
Last Sale Date
May 3, 2020

Property Information

Block15103
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page151

Building Details

Building Class---
Description2S-F-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,189
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,500
31%
Improvement Value:$481,800
69%
Total Assessment$700,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,638-0.6%
2024$15,736+40.1%
2023$11,233-0.4%
2022$11,275+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$985,000
Sq Ft3,189DeedBook 9493, Page 361Recorded6/26/2020

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft2,937DeedBook 9114, Page 637Recorded4/22/2016

Property Sale

Sale
$105,100

From:

To:

DeedBook 8986, Page 540Recorded8/1/2014

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 3212, Page 844

Property Built

Built

Year Built: 1900