Skip to content

49.5 Jewett AvenueJersey City, NJ 07304

Built 1905

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
May 30, 2019

Property Information

Block16802
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page168

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-F-D-4U
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,568
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,800
41%
Improvement Value:$256,300
59%
Total Assessment$432,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,649-0.6%
2024$9,709+40.1%
2023$6,931-0.4%
2022$6,957+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft2,568DeedBook 9413, Page 616Recorded7/1/2019

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

DeedBook 9069, Page 760Recorded10/15/2015

Property Sale

Sale
$182,438

From:

To:

DeedBook 8998, Page 543Recorded10/3/2014

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4755, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1905