Skip to content

171 Summit Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1913

Owner
---
Last Sale Price
$809,000
Last Sale Date
Feb 23, 2026

Property Information

Block15202
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page152

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,600
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$196,100
48%
Improvement Value:$212,600
52%
Total Assessment$408,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,126-0.6%
2024$9,183+40.1%
2023$6,556-0.4%
2022$6,580+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$809,000
Sq Ft1,600DeedBook 9967, Page 58Recorded2/27/2026

Property Sale

Sale
$399,999
Sq Ft1,600DeedBook 9878, Page 102Recorded2/6/2025

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 3199, Page 658

Property Built

Built

Year Built: 1913