Skip to content

93 Clifton Pl.Jersey City, NJ 07304

Built 1942

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Mar 31, 2011

Property Information

Block15302
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page153

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-NH
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,804
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,000
39%
Improvement Value:$362,700
61%
Total Assessment$597,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,347-0.6%
2024$13,430+40.1%
2023$9,587-0.4%
2022$9,623+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 8788, Page 854

Property Built

Built

Year Built: 1942